NOWA SZKOŁA W ZESPOLE SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II

Od września absolwenci Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Białogardzie mają możliwość dalszej nauki w nowej szkole –

Szkole Przysposabiającej do Pracy.

Naukę rozpoczęło 8 uczniów, którzy wcześniej uczyli się w gimnazjum specjalnym, dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.

W Szkole Przysposabiającej do Pracy młodzież uczy się samodzielności i radzenia sobie w dorosłym życiu. Ma zajęcia z filcowania, na których pod czujnym okiem pani Ilony Herman- Zielińskiej wykonywane są różne rzeczy: ozdoby, torebki, obrazki, czapki itp. Wyroby przygotowane przez uczniów i panią Ilonę znane są już nie tylko w szkole, ale i w szerszym środowisku. Na zajęciach ze zdobnictwa, które prowadzi pani Karolina Śliwińska powstają ręcznie robione kartki i przedmioty ozdobne z szyszek, drewna i papieru. Zajęcia kulinarne prowadzi pani Dorota Grzyb, która uczy naszą młodzież gotowania i pieczenia. Natomiast na zajęciach z podstaw stolarstwa uczniowie z panem Radkiem Rudeckim naprawiają drobne przedmioty z drewna, uczą się renowacji, odnawiania i konserwowania starych mebli, którym dają „drugie” życie. Stare stoły, krzesła i meble po odnowieniu jeszcze wiele długich lat będą służyć swoim właścicielom.

Wszystkie zajęcia prowadzone są przez nauczycieli naszej szkoły, którzy przygotowali programy autorskie uwzględniające możliwości i specyfikę pracy z uczniami oraz przygotowujące uczniów do wykonywania prostych rzeczy, które będą umieli sami wykonać. Wybór zajęć połączony jest z zapotrzebowaniem obecnego rynku pracy, który to potrzebuje osób umiejących wykonywać ręcznie robione rzeczy, czy odnawiać stare przedmioty z drewna, a prace te są poszukiwane przez sporą grupę ludzi chcących mieć coś oryginalnego i niebanalnego.

Programy autorskie przygotowali nauczyciele:

mgr Ilona Herman-Zielińska – „Filcowanie z elementami szycia”

mgr Karolina Śliwińska – „Zdobnictwo”

mgr Radosław Rudecki – „Podstawy stolarstwa z elementami renowacji starych przedmiotów i mebli”

mgr Dorota Grzyb – „Gospodarstwo domowe”

Szkoa przysposabiajca

Zajęcia przysposabiające do pracy- filcowanie, stolarstwo, zdobnictwo. - Film

Rok szkolny 2012/2013

Szkoła Przysposabiająca do Pracy funkcjonuje w Zespole Szkół im. Jana Pawła II już drugi rok.

W klasie jest 9 osób. Są to: Karol Ciemski, Patryk Krokos, Adam Mazurek, Marta Yang, Aleksandra Krych, Tomasz Szydło, Paweł Meyer, Robert Sobczak oraz Grzegorz Piasecki.

Funkcje wychowawcy pełni mgr Anna Dudzik.

spdp2

Uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności zawodowe na podstawie specjalnie dla nich napisanych programów autorskich, uwzględniających ich funkcjonowanie:
mgr Ilona Herman- Zielińska realizuje program „ Filcowanie z elementami szycia";
mgr Radosław Rudecki realizuje program „ Podstawy stolarstwa z elementami renowacji starych przedmiotów i mebli"
mgr Dorota Grzyb realizuje program „Gospodarstwo domowe"
mgr Karolina Śliwińska realizuje program „Zdobnictwo"
mgr Renata Majkowska realizuje program „ Elementy szycia".

Oprócz zajęć z przysposobienia do pracy uczniowie uczestniczą w lekcjach z funkcjonowania osobistego i społecznego, zajęciach kształtujących kreatywność, wychowaniu fizycznym, zajęciach sportowych oraz religii.

W bieżącym roku szkolnym klasa wzięła udział w konkursie pt. „ Profilaktyka oczami młodzieży" i uczestniczyła w warsztatach graficznych w Szczecinie.

ROK SZKOLNY 2013/2014

W roku szkolnym 2013/2014 w Szkole Przysposabiającej do Pracy powstały dwie klasy.

AD

Klasa AD, której wychowawcą jest pani mgr Anna Dudzik

RR

Klasa RR, której wychowawcą jest pan mgr Radosław Rudecki

kompyW obu klasach realizowane są programy autorskie.   W tym  roku ofertę szkoły poszerzyły zajęcia  z zakresu podstaw nauki języka niemieckiego prowadzone przez  mgr Joannę Rudzińską - Dywizjusz, podstaw informatyki prowadzone przez mgr Emilię Marunowską, podstaw ogrodnictwa  prowadzone przez  mgr Annę Wojtuszko, szycia prowadzone przez mgr Urszulę Olejarz, a także zajęcia kosmetyczne prowadzone przez mgr Annę Szczerek oraz podstawy pracy biurowej  prowadzone przez         mgr Annę Dudzik i mgr Annę  Szczerek.

Nadal uczniowie uczestniczą w lekcjach filcowania, gotowania, zdobnictwa oraz stolarstwa. Na uwagę zasługuje fakt, iż wytwory naszych uczniów są znane nie tylko w Białogardzie.

filc

meble

potrawy

Oprócz przysposobienia do pracy uczniowie biorą udział w zajęciach z zakresu funkcjonowania osobistego i społecznego oraz kształtujących kreatywność, zajęciach sportowych i wychowania fizycznego.

Rok szkolny 2014/2015

Wychowawcy: