11 kwietnia uczniowie zespołu edukacyjno - terapeutycznego RM oraz uczniowie klasy I-II-III mogli obejrzeć spektakl pt "Wiedźmy i bociany z Łęczna"w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich.

Jest to kolejna produkcja z cyklu autorskich bajek regionalnych szefa teatru lalek Marko Marka Kopczyńskiego. Prapremiera odbyła się w 2004 r.

wiedzmy

Obecna wersja została rozszerzona i zmodyfikowana. Łęczno to wioska znana w całej Europie dzięki bocianom, które licznie się w niej zadomowiły.

Scenariusz bajki powstał w oparciu o krótkie opowiadanie uczniów szkoły w Stanominie. Autor rozwinął wątki i nazwał postaci. Durnegunda, Cielestyna i Łysabela - wiedźmy z bagien - znudzone swoimi dotychczasowymi psotami, uprowadzają Joasię, córkę kowala.

Zrozpaczeni mieszkańcy wioski szukają rady u pustelnika, a żaba zmieniona w kota pomaga rozprawić się z czarownicami. Dzięki zebranym ziołom pustelnik przygotowuje miksturę, którą kowal skrapia wiedźmy. Jej cudowne działanie sprawia, że zmieniają się one w bociany.

Renata Majkowska