Dnia 9 stycznia 2018 roku w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Białogardzie odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek Osób Niepełnosprawnych.


    Uczestników imprezy połączyła twórcza konfrontacja, która pozwoliła na popularyzację tradycji bożonarodzeniowych oraz ukazanie piękna polskich kolęd i pastorałek.

       Dzięki takim spotkaniom można dostrzec często ukryte uzdolnienia dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, rozszerzyć współpracę i integrację między instytucjami zajmującymi się edukacją, rehabilitacją oraz opieką nad tymi osobami.

         Nade wszystko w uczestnikach kształtują się pozytywne emocje w związku z działaniami muzycznymi dlatego też, Jury z wielką przyjemnością oceniało twórczość wykonawców biorąc pod uwagę czystość intonacji, poprawność dykcji, rytmiczność, zgranie zespołu oraz ogólny wyraz artystyczny.

          W skład Jury wchodzili:

Ks. Kanonik Jan Gardulski – Proboszcz Parafii pw. NSPJ w Białogardzie

Pani Joanna Bielska – nauczyciel w ZSS im. Jana Pawła II w Białogardzie

Pan Paweł Mielcarek – dyrygent Chóru Bel Canto, muzyk kościelny - Organista

         Każda z placówek prezentowała się w dwóch utworach o tematyce bożonarodzeniowej. Występy były grupowe oraz solowe. Chociaż wszyscy uczestnicy zasłużyli na zaszczytne miejsce na podium, to Jury musiało jednak wskazać laureatów konkursu. Po długiej naradzie komisja przyznała:

I miejsce – Martyna Burak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Warninie

II miejsce  – zespół uczniów z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Białogardzie

III miejsce – Tomasz Kaliszczak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Koszalinie, ul. Rzeczna 5

Natomiast wyróżnienie otrzymał każdy wykonawca utworu bożonarodzeniowego.

Uczestnicy konkursu:

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Warninie, 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sławoborzu,

 Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Koszalinie, Rzeczna 5,

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sławnie,

Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Białogardzie.

      Serdeczne  podziękowania dla sponsorów nagród oraz poczęstunku dla uczestników konkursu: Ks. Janowi Gardulskiemu, Caritas Parafii NSPJ w Białogardzie, Pani Izabeli Woźniak -  Nasiadce oraz osobom prywatnym, które życzyły sobie anonimowość.

        Dyrekcji Szkoły za możliwość zorganizowania wspólnego kolędowania, osobom wspierającym tę inicjatywę, a także Opiekunom uczestników za przygotowanie do konkursu. Szczególne podziękowania dla  Centrum Kultury i Spotkań Europejskich  za współpracę i nagłośnienie imprezy.

        Aby spotkanie mogło się odbyć musiały wystąpić dzieci i młodzież, dlatego dziękujemy im i gratulujemy. Do zobaczenia za rok!

Iwona Kamińska